Translate

piatok 13. septembra 2019

Päť prstov v Banskej Hodruši


Náca si v krčme U Šimkov  v Hodruši pri pive doberajú tovarišia z bane: Náco pred pol hodinou sme videli mladého ferštra a tvoju Máliku ako sa uberajú bok po boku na Bimbíz, isto sa nešli pátričky modliť - dozaista to budú robiť na metrovici, čo si si na zimu nachystal! Na to Náco zvážnel, nechal pivo pivom a vybehol z krčmy. Baníci sa rozrehotali, ale o päť minút sa Náco vracia späť do krčmy, a so širokým úsmevom víťazne vyhlási: Aj by ste ma boli dostali tovarišia, ale urobili ste chybu -  šak ja som si nachystal drevo na Pet Prstou!

Takmer každý v Hodruši a aj mnohí z Hámorčanov vie, čo Päť Prstov v Hodrušských horách je, aj kde to je. Päť prstov je známych Hodrušanom už niekoľko storočí.

Horšie to už bude s vedomosťou o Piatich Prstoch v neďalekej Štiavnici, alebo Vyhniach, a mimo revíru Štiavnických vrchov to pravdepodobne nevie nikto. 

Päť prstov nie je v žiadnych turistických mapách, a priamo k nim nevedie žiadna turistická značka, dokonca ani poriadny chodníček. No - schválne otázka pre všetkých čitateľov týchto blogov: Čo by ste si podľa názvu tejto zvláštnosti tipli, že "Päť Prstov" je?

Ja viem, je to veľmi ťažká otázka.  
Odpovedať je podobne ťažké, ako keby ste sa napríklad Hodrušanov spýtali čo je "Spiaci Indián" v Kremnických vrchoch.
Je to jednoducho lokálna zvláštnosť, ktorú väčšinou poznajú len miestni, najmä ak sa nespomína v žiadnych oficiálnych sprievodcoch.

Keby som sa čitateľov miesto dajakých prstov radšej spýtal čo to je Kremnický  Velestúr a čím je zvláštny , určite by mnoho z Vás vedelo , preto že záhadnému nápisu sa dostalo už mnoho pozornosti zo strany médii, aj v knižkách sa o ňom písalo.Križko možno netušil čo všetko bude popísané. 
Nebudem Vás dlho napínať: Velestúrsky nápis, Spiaci indián, ale aj Päť prstov má spoločného menovateľa - prírodný kameň. 
  • Spiaceho Indiána - kamenný útvar nad Kremnickým štósom upravila do zvláštneho tvaru príroda. 
  • Veleslávny Velestúrsky nápis v Kremnici  a  našich Päť Prstov v Hodruši upravila ľudská ruka na prírodnej skale.

Je určite zaujímavé, že Päť Prstov v Hodruši je v skutočnosti Desať Prstov, nie päť, ako zavádzajúco hovorí meno tejto časti lesa.

Poďme rovno k čiastočnému rozlúšteniu.
Nuž toto je Päť Prstov . To čo skale dalo svoje meno, je na zamachovanom "hlaďáku" mierne vpravo pri strede fotografie
Tých Päť prstov v Hodruši je názov skalného východu, v ktorom sú "odtlačky" dvoch mužských dospelých dlaní do skalnej stienky, a k tomu iniciála mena.

 Všetko je výrazne vytesané do skaly . 
Sú tam už najmenej desať generácii, a nikto nevie, čo to má znamenať, ani kto bol K.F. ktorý sa takto zvečnil v vedľa dlaní na skalke v hore.


V Hodruši sa hovorí, že sú to odtlačky dlaní nejakého mocného chlapa, možno zbojníka, vari samotného Juraja Jánošíka z Terchovej.
 Kto že ho už dnes vie, ako vznikli? 
O nápisoch vytesaných v baniach sme už hovorili v niekoľkých blogoch, a pri väčšine z nich je ich účel zaznamenania do skaly jasný.

Pri Piatich Prstoch ale budem variť riedku špekulatívnu polievku z vody.

Dôvod vytesania Päť (desať) prstov do skaly horninového východu vie asi len sám autor. 
Rozhodne bol ten kto to vyrobil, celkom zručný kamenár, preto že odtlačky rúk sú vytesané hlboko, zreteľne a presne. 
Ten človek vedel narábať s kladivom a dlátom, a netesal do skaly prvý raz.

Nie je to  hranica banských polí, ktoré sa v starých banských oblastiach občas nájdu vytesané priamo do skalného masívu. 
Zmysel dielka je jednoducho neznámy.

Odtlačky dlaní sú v polohe, ako keby chcel niekto skalu odtlačiť dopredu do masívu.
Myslíte že to niekto nevyskúšal, či sa skala náhodou nepohne? Podľa mňa to skúsil každý, kto tam bol. 
Aj ja som skúsil šťastie.
 Čo keby sa mi skala poddala, otvorila a boli by tam nejaké nesmierne poklady, že?   

Ľavá dlaň je vytesaná vyššie, je o niečo málo viac zreteľná, pravá dlaň je nižšie, a je zatesaná do skalnej plochy hlbšie v oblasti prstov. 
Kamenársky autor si dal záležať, aby vytesal "lôžko" pre každý prst osve.
 

Podľa toho aká je poloha dlaní na skale si myslím, že ten kto tesal dlane, bol ľavák.
Pravák by pri opretí sa o skalu dal hore pravú ruku podobne prirodzene a samovoľne ako keď si pravák založí dlane tak mu vždy sám od seba vyjde pravý palec hore nad ľavým palcom.

Drobnou zvláštnôstkou je aj to, že pravá dlaň má malíček vytesaný viac oddelene od ostatných prstov.že by to malo nejaký význam? Nevedno.
Písmená KF sú vytesané hladko, pravidelne a pomerne hlboko, je to pätkový typ písma.
Bol niekto z predkov Hodrušských rodín Feldsamovcov či Foltánovcov či iného miestneho priezviska na F školeným kamenárom?
Nevieme, zapadlo to do hlbokých puklín histórie.  

Celkom pochopiteľne záhadná značka jatrí fantáziu a romantiku chlapcov a asi aj dievčat z Hodruše už celé generácie. 
Mnohí z mládýche neváhali, zobrali doma majzlík s hámrikom a pokúsili sa do skál navôkol pridať vytesaním svoje vlastné iniciály a značky.
 Všetci dozaista zistili, že tesať značky a písmená nie je také ľahké, ako by sa mohlo sprvoti zdať, a tak sú takmer všetky skalné plochy dookola "počmárané" neumelými pokusmi o napodobnenie. 
Tu sú napríklad nie veľmi zreteľne vytesané dve šípky - jedna ukazuje nahor, druhá nadol
Sú tam rôzne písmená, číslice, šípky, krížiky a podobne, niekto tam vytesal aj známu Jezuitský takzvaný Ježišov Monogram  IHS (skratka z gréckeho Ihsos)  s krížom vyrastajúcim z priečky písmena H,  ktorý odkukal v kostole na oltári, a ktorý si väčšina ľudí a tobôž nie detí nevie vysvetliť čo znamená.   
Tu zase L 5 alebo L S
Počítam s tým, že na internetoch je mnoho "záhadológov" aj hľadačov pokladov, detektoristov a podobne, a viacerým určite skrslo v hlave, že to miesto prešmejdia pomocou nejakej techniky. 

Uisťujem Vás , že sa budete unúvať zbytočne, už sa stalo, prehľadané bolo aj širšie okolie. 
Pokiaľ sú moje informácie správne, nikto tam nič cenné nenašiel okrem pár mosadzných gombíkov, a najdrobnejších mincí starých jedno storočie. Teda detské "poklady" ktoré tam "ukryli" chlapci s rozbujdošenou fantáziou.   

A to je vlastne všetko, čo som k tomu chcel uviesť.

Rozmýšľal som, či ukázať priamo na satelitnej snímke kde to v lese je, alebo dal GPS súradnice. 
Došiel som k názoru, že nie je správne ani dobré, aby tam niekto pálil na istotu.
Preto cestu popíšem slovne:

Od Námestíčka v Banskej Hodruši pri súsoší Golgoty s Banským domom treba ísť po asfaltke dnom doliny hore do historického centra Banskej Hodruše popri Leuthause, Klopačke až takmer k Evanjelickému kostolu- to je ten nižší.

Poniže kostola odbočiť prudko doprava po končiacej asfaltke a strmo stúpajúcou cestičkou po miestnej uličke popri pár domoch  až kým cestička neprestane stúpať. 
Potom chodníčkom po vrstevnici strminy, nevšímať si strmšie odbočujúce chodníčky doľava, stále po vrstevnici. Chodník zrazu začne točiť prudšie doľava, pod ním je zráz malého lomu .

 Tu odbočiť po spádnici svahu prudko vľavo a stúpať po skalnatom hrebienku asi 50 metrov. Skupinka skál s nápismi a značkami je potom napravo od hrebienka asi 20 metrov, a ste na Päť Prstov. 

Prajem pekný výlet.    

K.Ivan, OZ Kerling, september 2019