Translate

nedeľa 31. decembra 2017

Zvony v Hodruši- Hámroch a na Kopaniciach

Tento článok je o zvonoch v Hodruši- Hámroch a na Kopaniciach.

Jeden zo zvonov vo veži farského katolíckeho kostola S. Mikuláša


Katolícky Kostol sv. Mikuláša

Zvonica ku farskému kostolu bola podľa literárnych prameňov  pristavená ku gotickému kostolu údajne v roku 1577. 
V skutočnosti stavba prebiehala o dvadsať rokov neskôr, preto že dendrochronologický výskum zamurovaného dreva vo veži ukázal, že drevo bolo zoťaté v zime 1595 -1596.  
Veži Katolíckeho kostola a kostolu samotnému bude venovaný samostatný blog, preto že doteraz publikované údaje a dáta už nie sú v svetle nových poznatkov platné.

Dá sa však oprávnene predpokladať, že aj dovtedy, kým kostol nemal vežu,  v bezprostrednom okolí kostola sv. Mikuláša stála nejaká drevená zvonička. 
Zvonová veža bola určite po dostavaní koncom 16 storočia alebo začiatkom 17. storočia osadená nejakými zvonmi, je možné že zvony odliali majstri  v zvonárskych dielňach v Zvolene, Bystrici alebo dokonca v Štiavnici. 

Tieto prvé zvony sa nám však nedochovali, v 17 tom storočí nasledovalo dlhé obdobie náboženských, stavovských a protitureckých vojen, aj požiare bývali bežné. Okrem toho zvonovina bola cenenou surovinou na odlievanie bronzových kanónov po pridaní niektorých kovov, takže zvony sa občas rekvirovali pre vojenské účely už dávno pred 20. storočím. 
Je možné, že z pôvodných zvonov z katolíckeho kostola sa zachoval 50 centnerový stredný zvon - opravovaný v roku 1706, nevieme to však naisto, preto že neprežil I. svetovú vojnu.
Po ukľudnení pomerov v 19 storočí sa nám dochovali správy a popisy novších zvonov, ktoré viseli v zvonici do roku 1917.
Boli to nasledovné 4 zvony:

1.       Veľký zvon o hmotnosti 70 centnerov s nasledovným textom: Ios.Mich.Joh. Fridrich Kluge in Neusohl 1714 Currata expensis metallicorum et civium
(Jozef Michal Ján Ferdinand Kluge  v B.Bystrici 1714. (uliaty) Z darov baníkov a mešťanov.

Uliaty za pôsobenia doktora a kňaza Jána Havloviča a Ignáca Grubera

2.    stredný zvon 50 centnerový s textom Verbum domini 1630 renovata expensis Ecclesiae tempore D. Joannis Preier (Slovo Pána opravený 1630 D. Jánom Preierom nákladom kostola )

3.    menší zvon s váhou 7 centnerov s nápisom  Justus sua fide fuse A.D. 1630 Denuo refuse Schemnicii per Joannem Pester. Anna qVo Caesar Orbi paCeM Con Donat (Spravodlivý k svojej viere. Bol som uliaty v r. 1630 v B. Štiavnici Jánom Pesterom, a opravený bol v roku, keď cisár obdaroval svet mierom.(chronostichon 1706))

4.   malý 3 centnerový Gloria in Excelsis Deo. Conflata per Josepham Lisiak Neosolii 1773.(Sláva Bohu na výsostiach Odliaty Jozefom Lisiakom v B.Bystrici 1773

 (Pozor: Centner je vo vtedajšom ponímaní cca.dnešných 50 kg, nie 100 kg ako dnes.Vtedy sa za centner počítalo 100 libier) 

Bohužiaľ, žiadny z týchto vyššie popísaných zvonov neprežil I. svetovú vojnu, v roku 1917 boli zvony z katolíckeho kostola zrekvirované a po pretavení použité na vojnové účely – na zbrane – hlavne ako tesniace krúžky granátov a na nábojnice striel pre delá.
Najväčší zo zvonov nebolo možné pri rekvírovaní demontovať a spustiť z veže bez poškodenia jej konštrukcie a tak bol podľa pána Priesola rozbitý priamo vo zvonici. 
Zvyšné menšie zvony boli zvesené zo závesov, spustené dole a na voze odvezené do Banskej Štiavnice. Z tejto udalosti sa nám zachovala jedna fotka.

Fotografia z odvozu hodrušských katolíckych a evanjelických zvonov do Štiavnice po ich zrekvirovaní v roku 1917. Na poškodenej fotke vidno dva väčšie zvony, jeden menší a zrejme kusy z rozbitého najväčšieho zvonu 

Zvonica katolíckeho kostola  bola bez zvonov až do 30tich rokov 20 storočia. 
Dnes sú vo zvonici zavesené už len dva  novšie zvony:

Väčší zvon: s nápisom Z MILODAROV HORLIVÉHO ....(ĽUDU ?)
R.K. V B. HODRUŠI
ZA FARÁRA IGNÁCA GYURJÁKA
Foto väčšieho zvona. Zboku vidno kladivo bicieho mechanizmu hodinového stroja z 18 storočia, ktorý znovu sfunkčnil v roku 2017 pán Peter Fridrich 

Menší zvon :
(Z)HOTOVENÝ ZA FARÁRA IGNÁCA ĎURJÁK(A)  V R. 1927

PRAVÝ Z VIERY ŽIJE

LIALI BRATIA FISCHER V TRNAVE


Na menšom zvone vidieť aj figurálny motív sv. Mikuláša biskupa 


Vo veži je ale stále ešte pôvodná zvonová stolica pre tretí a štvrtý zvon - bohužiaľ sú prázdne. 

Pani Mgr. Čelková v Zborníku z II.Konferencie o Hodruši vydanom v Bevex-e  v roku 2000 podáva žiaľ nesprávnu informáciu o starších- už neexistujúcich zvonoch vo veži Katolíckeho kostola Sv. Mikuláša tak, ako keby tam ešte boli zavesené. 

Cintorínsky kostol Sv. Petra a Pavla

Okrem vyššie uvedených zvonov máme dochované dva staršie zvony z Cintorínskeho kostola Sv. Petra a Pavla ktoré sú od pokusu o ich krádež v 90 rokoch 20 storočia uložené v katolíckom farskom kostole : 

Väčší zvon: nesie nápisy

ROZDECH JÓZSEF UTÓDAI THURY JÁNOS ÉS KOSTS IMRE BUDAPESTEN 1880 ÉVBEN ONTÖTTÉK ÉS FELSZERELTÉK

JUSTUS EX FIDI VIVIT
FUSA 1880

(Spravodlivý vo viere žijeodliaty roku 1880 Rozdechom Jozefom nástupcom firmy Thury János a Kosts Imre v Budapešti)


Menší zvon: má nasledovné nápisy

1769 Samuel Palischin Kremnitz Gossmich 

IFR GOTT GEBE BEY DIESEN GLOCKEN KLANG STET SEINENN REICHEN ERZGANG

(odlial ma Samuel Palischin v Kremnici 1769, Nech boh pri zvonení tohto zvonu (nám) stále dožičí bohaté rudné žily)

Menší Kremnický zvon Oba zvony z Cintorínskeho kostola na Framperku v Hodruši sú uložené aj s pôvodnými závesmi
V tejto súvislosti je drobnou zaujímavosťou fakt, že Michal Palesch - zvonolejár z Kremnice je v roku 1778 uvádzaný medzi podielnikmi - kuksármi - ťažiarstva šachty Mikuláš a štôlne Dávid v Banskej Belej. Banská Belá zase vlastnila napríklad podiely v ťažiarstve štôlne Brenner - Nová sv. Trojica v Hodruši.
Je možné že Michal Palesch (Palischin) bol syn alebo brat Samuela Palisch(in) a takto cez bane získali zmluvu na odliatie zvona.

V roku 2019 sú oba zvony opäť umiestnené vo zvonici gotického Cintorínskeho kostola v Banskej Hodruši, o ich opätovnú inštaláciu sa osobne aj finančne zaslúžil miestny rodák Ing. Jaroslav Kamody.

Tentokrát sú už ale proti chmatákom zabezpečené poplašným zariadením. 


V Jalšovej nám v Gerambovskom kostolíku zvoní zvon s nápisom:

FUSA PER ADAL.LITTMANN NEOSOLII 1850 (odliaty Adalbertom Littmannom vo Zvolene 1850)

Klopačka

Najstarší dochovaný zvon v Hodruši je menší zvon z roku 1584 , pôvodne  údajne visel vo vežičke na budove ťažiarstva Tiergarten -Katarína na Tergótni, ktorá bola dlho využívaná ako škola . Dnes je tento zvon zavesený v vo vrchole strechy- makovici alebo lucerne hodrušskej Klopačky ako súčasť bicieho mechanizmu o niečo mladšieho hodinového stroja z počiatku 17. storočia.


Zvon v Klopačke nemá nápis, len letopočet 1584 pri figurálnom reliéfe  Golgoty - teda ukrižovaného s dvomi Máriami a pravdepodobne sv.Jánom Evangelistom na Kalvárii  je umiestnený na jeho krku. Horná časť zvona- čepiec- je ozdobená motívmi tváričiek cherubínov a rastlinnými motívmi.


Neskorogotický zvon z Klopačky
Figurálna výzdoba s motívom Golgoty a vročením 1584 na zvone z Klopačky. Obe foto P.Fridrich

Evanjelický kostol a.v. v Hodruši

páni Krchňavý a Priesol uvádzajú,  že vo veži boli pôvodne tri zvony , uliate firmou Saltenhofer v Soproni v roku 1908.
 Dva z nich: najväčší  a najmenší zvon boli 15. Apríla 1917 zrekvirované ck. úradmi pre potreby zbrojárskej výroby.  
Na pôvodnom najväčšom zvone  bol žalm č. 95 Svätého písma v maďarčine, pravdepodobne text : Poďte, plesajme v Pánovi, oslavujme Boha, našu spásu, a mená farára Júliusa Jesenského a kurátora Jána Feldsama.  
Na pôvodnom najmenšom zvone bol nápis : Budiž verný až do smrti a dám tebe korunu života, spolu s menami farníkov ktorí zvon venovali.

Zachoval sa len stredný zvon z roku 1908 s nápismi v slovenčine: K SLAVE TROJJEDINEHO BOHA NADOBUDLA CIRKEV EV. A.V. HODRUSSKA R.P. 1908 : VOLAM K BOHU , HLASAM SVATU DOBU, SPREVADZAM K HROBU.  KED PRESBITERMI BOLI JOZEF INSTITORIS, MICHAL USCHLBETZ, ADAM PRIVICZKY, MICHAL SIMKO st.JAN METZSKY,KOLOMAN JURECZKY, SAMUEL GRÓHNER, AUGUSTIN FISCHER, LEOPOLD PILTZ,PAVEL GERENGAY, KAROL RUTKAY,ADAM BÓHM, JURAJ VALENTIK, MICHAL FRANK, MATUS LUPTAK, PAVEL BUSTOR, ONDREJ POMEKACS, PAVEL SIMKO A MICHAL SIMKO.

Po skončení vojny boli doplnené stavy zvonov v roku 1922 , ale už menšími ako dochovaný stredný zvon, aby sa nemusela narušiť konštrukcia veže. Odliala ich firma R. Herolda v Chomutove.

Terajší stredný zvon nesie nápis: SLETO OD RICHARDA HEROLDA V CHOMUTOVE. POKOJ VAM! NADOBUDNUTý ZA URADOVANIA CICMANCA KNAZA, K. KACHELMANA DOZORCU, A J. FELDSAMA, KURATORA R. 1922

Terajší nový malý zvon nesie nápis: BUH LASKA JEST . DAR JANA FELDSAMA S MANŽELKOU a Otílie Pázmánovej s manželom 1922

Bohužiaľ o zvonoch v evanjelickom. a.v. Kostole na Kopaniciach-Dedine  a v  katolíckom kostole v Kopaniciach Dômkoch toho veľa neviem.

V evanjelickom kostole podľa nebohého pána Priesola (Najstaršie dejiny obce Hodruša-Hámre) na zvonici visí starší zvon, prenesený v roku 1858 z cintorínskej zvoničky kúsok od kostola.

Katolícky kostol Zasvätenia sv. Kríža na Kopaniciach  je z roku 1804 , ale aké zvony v ňom sú, to bohužiaľ neviem. Možno doplnia tamojší veriaci.  

V depozite Obecného úradu v Hodruši-Hámroch je po krádeži a jeho záchrane bývalým starostom uložený zvon z 19. storočia, ktorý visel v zvoničke pri cintoríne Na Muráni v časti Dolné Hámre.    

Najmenej dva zvony sú aj v Kostole v Dolných Hámroch, ktorý dala postaviť Gerambovská Banská Únia v roku 1896. ale o nich nemám podrobnosti. 

Tak nech nám ešte dlho zvonia! 
Zdar Boh!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Text  copyright K.Ivan november-december 2017 

Vyššie uvedený text je duševným vlastníctvom autora. Je zároveň kompilátom - syntézou z podkladov a zdrojov uvedených nižšie. Je možné ho citovať a používať ako podklad na ďalší výskum. Nie je možné kopírovať ho alebo zverejniť v tlačovej forme bez predchádzajúceho požiadania a písomného súhlasu autora. Je zakázané kopírovať ho bez uvedenia autorstva alebo vydávať ho za svoje vlastné dielo. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdroje informácii a podklady 

ng. Vít Priesol: Najstaršie dejiny obce Hodruša-Hámre , vyd. Aprint Žiar nad Hronom 2005 , ISBN 80-968914-5-6 str. 49-50

Ing. Vít Priesol :  Monografia Banská Hodruša, vyd Aprint Žiar nad Hronom 2010, ISBN 978-80-970413-3-5 , strany 67-68

Miloš Krchňavý a Vít PriesolHistória sakrálnych objektov v obci Hodruša-Hámre, vydal r.k. farský úrad v Banskej Hodruši v roku 2008, ISBN 978-80-969959-5-8

Závery Umelecko-historického a stavebného prieskumu vývoja kostola sv. Mikuláša v Banskej Hodruši v rokoch 2014 -2015 poskytnuté láskavosťou Mgr. Michaelou Haviarovou, za čo jej ďakujeme

·         vlastný prieskum vo veži kostola sv. Mikuláša, dokumentačné foto K.Ivan. 

Fotografie zvona v Klopačke: Peter Fridrich

PhDr. Jozef Surovec: Skladba ťažiarov v B.Belej v rokoch 1778 - 1787, Zborník prednášok o Banskej Belej  vyd. Spravodaj 2 - 3 /98 Bevex Prievidza 1998 

internet : https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvon

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára